Gasilsko-reševalna vaja “Gozdni požar v visokogorju,iskanje in reševanje ponesrečencev
Vaja gozdni požar v visokogorju,reševanje in iskanje ponesrečencev
V soboto 8.6.2013 se je v Bovcu zaključila velika reševalna vaja »Požar v visokogorju in iskanje ter reševanje ponesrečencev« vseh služb za zaščito in reševanje Občine Bovec. Vaja je bila pripravljena v okviru čezmejnega projekta A3-NET, ki je sofinanciran iz Jadranskega čezmejnega programa IPA-2007-2013, katerega vodilni partner je Občina Bovec.
Od 6. do 8.6.2013 so se zvrstile tudi različne delavnice na temo gašenje požarov v visokogorju,iskanje in reševanje ponesrečencev. Organizator je bila gasilska zveza Bovec in štab civilne zaščite Občine Bovec. Vodja delavnic sta bila predsednik GZ Bovec Boris Zorko in poveljnik OŠCZ Bovec Edi Melinc. Udeleženci delavnice so bili poklicni gasilci iz Nikšiča,prostovoljno gasilsko društvo Tomislavgrad iz Bosne in Hercegovine ter gasilci DVD Rab. Vseh skupaj udeleženih je bilo 21 gasilcev ter 15 njihovih predstavnikov občin ali ministrstev, kateri sodelujejo v programu IPA in A3-NET.
Po četrtkovem prihodu v Bovec in nastanitvi v hotelu Alp ter kosilu,so se ob 14 uri vsi dobili v gasilskem domu v Bovcu, kjer so jim dobrodošlico zaželeli župan Občine Bovec g. Siniša Germovšek, vodja projekta na Občini Bovec ga. Patricija Muršič,predsednik GZ Bovec Boris Zorko,poveljnik GZ Bovec Miro Bozja ter poveljnik OŠCZ Občine Bovec Edi Melinc. Po pozdravnih nagovorih in predstavitvi je bil predstavljen program delavnice, ki ga Občina Bovec v sodelovanju z GZ Bovec in CZ občine Bovec organizira v okviru projekta A3.NET – povezovanje malih letališč na področju Jadrana, ki je sofinanciran iz Jadranskega čezmejnega programa IPA 2007-2013. Naslov teme je bil: Gašenje gozdnih požarov, iskanje ter reševanje ponesrečencev v visokogorju ter reševanje ponesrečencev iz divjih rek. Prvo predavanje v sklopu delavnic je pripadla Darkotu Muhič namestniku poveljnika GZS ,kateri je predstavil organiziranost slovenskega gasilstva v Republiki Sloveniji. Zatem je sledila predstavitev domačega gasilskega društva Bovec.
Predstavitev sta opravila predsednik in poveljnik društva Anton Zorč in poveljnik Davor Gašperčič. V nadaljevanu programa prvega dne, so si udeleženci še ogledali prostore,opremo in vozila PGD Bovec in se odpravili na ogled mesta Bovec ter vojaškega muzeja 1. svetovne vojne,last Iva Ivančič iz Bovca. Drugi dan programa delavnic se je pričel ob deveti uri, kjer jim je poveljnik GZ Bovec Miro Bozja predstavil delovanje in ustanovitev posebne gasilske enote za gašenje v visokogorju GAMSI. Delovanje in usposobljenost GRS v RS in društva GRS Bovec je predstavil letalec –reševalec Lado Mrakič iz Bovca. Organiziranost civilne zaščite v Občini Bovec in zaščite in reševanja v RS pa sta predstavila Edi Melinc poveljnik OŠCZ Bovec in Milan Leban nekdanji strokovni delavec izpostave ZiR iz Nove Gorice. Sledilo je kosilo. V popoldanskem času so si gostje ogledali prizorišče plazu Stožje v Logu pod Mangartom,kjer jim je Drago Černuta poveljnik PGD Log pod Mangartom nazorno predstavil dogajanje tistega usodnega dne za prebivalce Loga pod Mangartom leta 2000, ko jih je prizadel uničevalen zemeljski plaz. Po ogledu in predstavitvi PGD Log Pod Mangartom je sledila v poznih popoldanskih urah še prikazna vaja članov enote PGD Bovec in potapljačev podvodne reševalne skupine iz Tolmina na reki Koritnici. V vaji so prikazali reševanje ponesrečenega kajakaša iz divjih voda. Vajo je pripravil in vodil poveljnik PGD Bovec Davor Gašperčič. Po uspešni izvedeni vaji, pa so se še za konec tega dne, vsi odpravili na Srpenico, kjer so jim domači gasilci predstavili svoje društvo. Sprejela sta jih predsednik in poveljnik Edi Melinc in Bogdan Kurczewski. Zadnji tretji dan delavnic, pa je bila na vrsti gasilsko-reševalna vaja. Največ zanimanja med udeleženci delavnice in gosti je bila nedvomno dobro organizirana in izpeljana velika gasilsko-reševalna vaja,ki je potekala na območju hriba Stol na planini Božca.
V vaji so sodelovale različne reševalne enote, vključene v sistem zaščite in reševanja, helikopter slovenske vojske Cougar ter Posoški letalski center s svojim letalom. Največjo vlogo v vaji so imeli gasilci-pripadniki gasilske enote za gašenje v visokogorju GAMSI,pridružili so se jim tudi člani društva GRS Bovec, jamarji reševalne skupine Tolmin, vodniki reševalnih psov ERP Tolmin in DRP Nova Gorica,enota za prvo pomoč pri CZ Bovec,Nujna medicinska pomoč Tolmin, gorska policijska enota PU Nova Gorica,radioamaterji kluba BC ter štab CZ Občine Bovec. Vajo, v kateri je sodelovalo 76 pripadnikov različnih reševalnih služb in helikopter SV je pripravil in vodil poveljnik GZ Bovec in poveljnik posebne gasilske enote za gašenje v visokogorju Miro Bozja ob pomoči štaba CZ Občine Bovec. Scenarij vaje je predvideval, da so na planini Božca turisti zakurili taborni ogenj,ta pa jim je zaradi vetra ušel iz pod nadzora. Med rednim preletom območja, se je v neposredni bližini nahajalo tudi letalo Aerokluba Tolmin-letališče Bovec,pilot je o opaženju požara poročal na Bovško letališče, ti pa so obvestili ReCO Nova Gorica. Sledila je intervencija gasilcev GZ Bovec in gasilske enote za gašenje v visokogorju Gamsi,le ti so bili na kraj požarišča prepeljani s helikopterjem. Med samo intervencijo gašenja je prišlo do poškodbe gasilca,aktivirani so bili pripadniki GRS Bovec in NMP Tolmin ter policija. Vodja intervencije je preko svojih vodij skupin na terenu prejel informacijo, da pogrešajo na območju požara dva turista. Stekla je obširna akcija iskanja,aktiviral se je tudi štab CZ za pomoč vodji intervencije. V akcijo iskanja so se vključile tudi ostale enote ZiR,Jamarji,kinologi,gorska policijska enota,enote prve pomoči CZ ter radioamaterji. Reševalci z reševalnimi psi so pogrešane našli poškodovane,zato so jim nudili ustrezno pomoč. V vaji so gasilci-Gamsi izvedli desant s helikopterjem SV ter prikazali gašenje požara z opremo,ki se uporablja za gašenje v visokogorju,helikopter jim je dostavil tudi vodno hruško ter prikazal gašene z bamby becketom. Gorski reševalci in jamarji so v vaji prikazali doktrino njihovega reševanja na klasičen način in s helikopterjem, kot tudi pripravljeno žičnico za spust ponesrečencev.
Enota reševalnih psov in policijska gorska enota PU Nova Gorica je izvedlo iskanje ponesrečencev na terenu,enota prve pomoči CZ pa nudenje prve pomoči ponesrečencem. Zelo dobro so se v samo vajo vključili tudi reševalci NMP iz Tolmina, saj so vse ponesrečence z reševalnim vozilom vozili do sprejemnega mesta pod šotorom, katerega so pripravili gasilci PGD Bovec. Člani radiokluba BC, pa so poskrbeli za nemoteno delovanje radijskih zvez na terenu . V reševalni akciji so bili prikazani vsi elementi gašenja,iskanja in reševanja ponesrečencev v visokogorju, ob tem pa visoka usposobljenost in motiviranost vseh sodelujočih reševalnih enot v vaji. Vajo si je ogledalo veliko gostov iz tujine,župan Občine Bovec Siniša Germovšek,poslanec DZRS Danijel Krivec,poveljnik CZ za Severnoprimorsko regijo Samo Kosmač,namestnik poveljnika GZS Darko Muhič,poveljnik Kraške gasilske zveze Boris Budal ter visoki predstavniki omenjenih reševalnih služb. Na koncu vaje je bila izvedena analiza vaje ter pogostitev. Ob koncu se v svojem imenu in imenu GZ Bovec zahvaljujem vsem udeležencem vaje in predavateljem delavnic, za njihov trud in dobro izvedeno vajo ter dobro izpeljane delavnice. Prav tako se zahvaljujem tudi URSZR,poveljniku CZRS ter 15. helikopterskemu bataljonu SV.
Zapisal:
Miro Bozja- vodja vaje
Video: D.Muznik Vaja A3-Net Gozdni požar v visokogorju-Gamsi